Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

 

na szlaku helskim - Hel

21 sierpnia 2011r.

Półwysep Helski jest mierzeją utworzoną z piasku naniesionego w olbrzymich ilościach (około 70 000 m sześć, na kilometr wybrzeża w ciągu roku) przez prądy morskie wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku. Wiek półwyspu obliczają uczeni w przybliżeniu na 9 000 lat. Grubość warstwy piaszczystej, naniesionej przez morze i spoczywającej na starszych pokładach geologicznych, wynosi według obliczeń naukowców około 60 m od poziomu wody w głąb.


Na Trasie Gdańsk ? Gdynia

21 marca 2011r.

Około 20-kilometrową odległość, dzielącą obydwa miasta, można przebyć autobusem, pociągiem parowym lub elektrycznym, względnie tramwajem.


Gdynia Orłowo... wycieczka z Gdańska

01 sierpnia 2011r.

Czterokilometrową przestrzeń z Sopotu do Orłowa najlepiej przebyć pieszo, ścieżką biegnącą początkowo wzdłuż brzegu morskiego. Idziemy przez ładny park nadmorski obok zabezpieczonych darnią i obsadzonych specjalną roślinnością wydm. Po dojściu do dawnego grodziska, ścieżką obok wydostajemy się na szosę, skąd trolejbusem lub pociągiem z przystanku Kamienny Potok dojeżdżamy do willowej dzielnicy i kąpieliska Gdynia-Orłowa.


Zwiedzanie Gdyni.... Jako wycieczka z Gdańska

20 sierpnia 2011r.

Z początkiem XIII wieku Gdynia należała do książąt pomorskich. Podarowana cystersom oliwskim w 1224 r. przechodzi później w posiadanie Piotra z Rusocina. Ten oddał ją w 1380 r. sprowadzonym przez siebie zakonnikom kartuzom, których osadził w dzisiejszych Kartuzach. Odtąd rybacy gdyńscy dostarczają przez wieki ryb dla bogatego klasztoru lub pracują w sadach klasztornych założonych na stokach Kępy Redłowskiej. Uciemiężenie, wyzysk i germanizacja prowadzone przez niemieckich zakonników, których wielu przebywało w klasztorze, stały się udziałem życia Kaszubów gdyńskich.


Gdańsk Oliwa - zabytki

21 lutego 2011r.

Gdańsk Oliwa. Ze względu na liczne, ciekawe obiekty turystyczne należy poświęcić kilka godzin na zwiedzanie miejscowości, w której przebywają corocznie turystów z całego kraju.


Klimat na półwyspie helskim

03 września 2011r.

Półwysep Helski leży w krainie klimatycznej wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Obszar ten znajduje się w strefie silnego oddziaływania wód morskich. Wpływ Bałtyku jako naturalnego kondensatora ciepła objawia się w podwyższaniu temperatury powietrza w okresie jesienno-zimowym, a jej obniżaniu w okresie wiosenno-letnim. Różnice temperatury pomiędzy poszczególnymi miesiącami są małe. Amplituda roczna dla stacji Hel za lata 1951?1960 wynosiła 18,6°C. Na półwyspie występują długie okresy przejściowe między latem i zimą. Wiosna jest bardzo chłodna, lato krótkie i niezbyt gorące, jesień ciepła, a zima łagodna. Ostatnie surowe zimy były w latach 1928/29, 1947/48, 1962/63, 1978/79. Charakterystyczna jest duża wilgotność powietrza i zmienność zachmurzenia. Dla Helu zanotowano 47 dni mglistych i 166 dni z opadem w ciągu roku. Częste zmiany pogody wynikają z położenia półwyspu na drodze wędrówek atlantyckich rodzin niżowych. Występowanie bryz powoduje zmiany pogody w ciągu doby. Okres sztormów rozpoczyna się na jesieni i kończy w kwietniu. Najczęściej występują i są najsilniejsze wiatry z kierunków zachodnich.