Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

Zwiedzanie Gdyni.... Jako wycieczka z Gdańska

20 sierpnia 2011r.

Z początkiem XIII wieku Gdynia należała do książąt pomorskich. Podarowana cystersom oliwskim w 1224 r. przechodzi później w posiadanie Piotra z Rusocina. Ten oddał ją w 1380 r. sprowadzonym przez siebie zakonnikom kartuzom, których osadził w dzisiejszych Kartuzach. Odtąd rybacy gdyńscy dostarczają przez wieki ryb dla bogatego klasztoru lub pracują w sadach klasztornych założonych na stokach Kępy Redłowskiej. Uciemiężenie, wyzysk i germanizacja prowadzone przez niemieckich zakonników, których wielu przebywało w klasztorze, stały się udziałem życia Kaszubów gdyńskich.


Hel - wycieczka z Gdańska

21 sierpnia 2011r.

HEL. Po blisko dwugodzinnej podróży statek dobija do portu rybackiego w Helu. Port utworzono przez wybudowanie w końcu XIX w. półkolistego falochronu oraz pomostów. Rozbudowa i unowocześnienie portu nastąpiły po przyłączeniu go do Polski.


na szlaku helskim - Hel

21 sierpnia 2011r.

Półwysep Helski jest mierzeją utworzoną z piasku naniesionego w olbrzymich ilościach (około 70 000 m sześć, na kilometr wybrzeża w ciągu roku) przez prądy morskie wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku. Wiek półwyspu obliczają uczeni w przybliżeniu na 9 000 lat. Grubość warstwy piaszczystej, naniesionej przez morze i spoczywającej na starszych pokładach geologicznych, wynosi według obliczeń naukowców około 60 m od poziomu wody w głąb.


Walka człowieka o ciągłość półwyspu

02 września 2011r.

Dopiero od 1 poł. XIX w. posiadamy dokładne informacje liczbowe dotyczące półwyspu. W 1810 r. powstała pierwsza szczegółowa mapa północno-wschodniej Polski, oparta na triangulacji. Wykonał ją Schrótter w skali 1 :152600. Porównując mapę z obecnym stanem półwyspu, dochodzimy do ciekawych spostrzeżeń. Na odcinku Wielka Wieś (obecnie Władysławowo) ? Chałupy jego szerokość wynosiła około 900 m, czyli 3?6 razy więcej niż obecnie. Na odcinku Chałupy?Jastarnia o 150?250 m więcej, a w Borze (obecnie wsch. dzielnica Jastarni) ? o 500 m więcej Nawet zakładając pewien błąd, należałoby stwierdzić, że początek XIX w. był ?tłustym okresem" dla półwyspu z powodu wzmożonej akumulacji. Analiza późniejszej o sześć lat mapy Klinta, której dokładność określono na 90 proc., a wiarygodność na 95?98 proc., dostarcza ciekawych informacji. Długość linii brzegowej półwyspu była mniejsza o około 1,5 km. Wybrzeże od strony Zatoki.


Klimat na półwyspie helskim

03 września 2011r.

Półwysep Helski leży w krainie klimatycznej wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Obszar ten znajduje się w strefie silnego oddziaływania wód morskich. Wpływ Bałtyku jako naturalnego kondensatora ciepła objawia się w podwyższaniu temperatury powietrza w okresie jesienno-zimowym, a jej obniżaniu w okresie wiosenno-letnim. Różnice temperatury pomiędzy poszczególnymi miesiącami są małe. Amplituda roczna dla stacji Hel za lata 1951?1960 wynosiła 18,6°C. Na półwyspie występują długie okresy przejściowe między latem i zimą. Wiosna jest bardzo chłodna, lato krótkie i niezbyt gorące, jesień ciepła, a zima łagodna. Ostatnie surowe zimy były w latach 1928/29, 1947/48, 1962/63, 1978/79. Charakterystyczna jest duża wilgotność powietrza i zmienność zachmurzenia. Dla Helu zanotowano 47 dni mglistych i 166 dni z opadem w ciągu roku. Częste zmiany pogody wynikają z położenia półwyspu na drodze wędrówek atlantyckich rodzin niżowych. Występowanie bryz powoduje zmiany pogody w ciągu doby. Okres sztormów rozpoczyna się na jesieni i kończy w kwietniu. Najczęściej występują i są najsilniejsze wiatry z kierunków zachodnich.


Zatoka Pucka

07 września 2011r.

Akwenem niezwykle ciekawym zarówno pod względem biologicznym, jak i geograficznym jest Zatoka Pucka, zwana także Małym Morzem. Tak jak Półwysep Helski, stanowiący jej brzeg północno-wschodni, zatoka ma szereg nazw miejscowych, kaszubskich, z których najpopularniejszymi są: Pucka Pieta, tzn. Pucka Kałuża oraz Pucki Wik. Akwen o powierzchni 425 km2 zamknięty od wschodu linią Orłowo?Hel, dzieli się na dwie części. Granicę stanowi ciągnąca się na długości około 12 km płycizna, usytuowana wzdłuż linii Rewa-Kuźnica. Około 1 km długości posiada ciągnący się od Rewy w kierunku nieomal dokładnie północnym tzw. Szpyrk ? wąski, piaszczysty cypel, często wynurzony nad poziom morza.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >