wczasy, wakacje, urlop
24 lipca 2013r.
BRUSY Brusy leżą 25 km od Chojnic, 35 km od Kościerzyny i 18 km od Czerska. Od roku 1988 posiadają prawa miejskie. Obecnie mieszka tu ponad 5 tysięcy osób. Brusy od wieków traktowane sąjako stolica Zaborów. Wokół tego "stołecznego" miasteczka znajduje się wiele pięknych i wartych odwiedzenia miejsc: Leśno, Drzewicz, Widno, Męcikał, a w okolicznych sosnowych lasach do woli można wypocząć. Brusy w niczym nie przypominają Chojnic czy pełnych turystów kąpielisk nad Jez. Charzykowskim.
24 lipca 2013r.
WIELKIE CHEŁMY, położone na północ od Czarnicy, 5 km na zachód od Brus, są ostatnią "nieleśną" miejscowością przy szosie do Swornychgaci i Konarzyn. Majątkiem szlacheckim Wielkie Chełmy od końca XIX wieku władała rodzina Sikorskich. Po roku 1945 dawny pałac zamieniono w szkołę podstawową. Wart odwiedzenia jest dawny przypałacowy park z licznym starodrzewem, w którym znajduje się kilkanaście pomników przyrody.
24 lipca 2013r.
CZERSK Czersk leży we wschodniej części pow. chojnickiego, przy tranzytowej ber-lince. Tereny te stanowią pogranicze Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich, a kaszubskie tradycje sprowadzają się głównie do kultywowania haftu i tańców, bez znajomości języka. Od wieków na rozwój Czerska przemożny wpływ miały okoliczne lasy, stanowiące źródło drewna. Okolice te są raczej ubogie w jeziora, jednak wspaniała Brda i jej kanał oraz naturalne sosnowe lasy stanowią dostateczny walor dla turysty szukającego spokoju.
24 lipca 2013r.
ZABYTKI CZŁUCHOWA Odkąd wybudowano obwodnicę miasta, w miarę łatwo można się po nim poruszać i znaleźć miejsca parkingowe. Z trafieniem do zamku nie powinno być kłopotu -z dala widać charakterystyczną wieżę. Historyczne centrum miasta znajduje się na zachód od okrążającej je ul. Zamkowej. Samochód w Człuchowie zaparkować można na dużym parkingu OSiR (koło muzeum), przy domu towarowym w centrum miasta (mały parking wzdłuż ul. Zamkowej), uliczce prowadzącej do zamku (ul. Kościelna) oraz w okolicach kościoła parafialnego (osiedlowe uliczki Średnia i Wyszyńskiego, koto punktu IT).
24 lipca 2013r.
Do KIEŁPINA można dotrzeć, jadąc na wschód od drogi Człuchów-Polnica. W 1380 roku, gdy wieś stała się własnością szlachecką, istniał tu już kościół. W XVI wieku właścicielami majątku była luterańska rodzina Manteufflów, wywodząca się z Pomorza Zachodniego. Dzięki jej staraniom kościół przejęli ewangelicy. W połowie XVII wieku, wobec zdewastowania świątyni i braku księży, przyłączono ją do katolickiej parafii w Przechlewie.