Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

Ludność Kaszubska Półwyspu na straży Polskości

10 września 2011r.

Ludność pozostałych miejscowości półwyspu ? wzmiankowanej już w XIV w. Jastarni (późniejszej Jastarni Puckiej) oraz powstałych w XVII w. Chałup i Kuźnicy ? to niewątpliwie ludność kaszubska. Aż do zakończenia I wojny światowej miejscowości te były zamieszkiwane prawie wyłącznie przez stare rody rybackie, spokrewnione między sobą. Kaszubi z półwyspu właśnie dzięki nieomal całkowitej izolacji oparli się germanizacji. Choć nie wszyscy mieli świadomość przynależności do narodowości polskiej, nigdy nie czuli się Niemcami. Wykazał to dobitnie oficjalny niemiecki spis ludności z 1910 r.


Dialekt Kaszubski

15 września 2011r.

Ludność rybackich wiosek półwyspu właściwie jeszcze w latach dwudziestych naszego stulecia posługiwała się wyłącznie dialektem kaszubskim. Jest on w użyciu częściowo i dziś. Stanowi ogniwo pośrednie między dialektami centralnych ziem polskich a wymarłymi dialektami zachodniopomorskimi i połabskimi. Nie wchodząc w sprawy trudniej dostrzegalne dla niefachowców, można zauważyć dwie bardziej istotne jego cechy: tzw. kaszubienie, czyli wymawianie ogólnopolskich spółgłosek ś, ź, ć, dź, jako s, z, c, dz, oraz obecność specyficznej samogłoski kaszubskiej e, to jest tylnej niewargowej odmiany e pojawiającego się w miejscu dawnych krótkich samogłosek i, u, y. W północnej kaszubszczyźnie jest to dźwięk pośredni między e i a. Ponadto północna kaszubszczyzna charakteryzuje się ruchomym i swobodnym akcentem.


Brusy

24 lipca 2013r.

BRUSY Brusy leżą 25 km od Chojnic, 35 km od Kościerzyny i 18 km od Czerska. Od roku 1988 posiadają prawa miejskie. Obecnie mieszka tu ponad 5 tysięcy osób. Brusy od wieków traktowane sąjako stolica Zaborów. Wokół tego "stołecznego" miasteczka znajduje się wiele pięknych i wartych odwiedzenia miejsc: Leśno, Drzewicz, Widno, Męcikał, a w okolicznych sosnowych lasach do woli można wypocząć. Brusy w niczym nie przypominają Chojnic czy pełnych turystów kąpielisk nad Jez. Charzykowskim.


Wielkie Chełmy

24 lipca 2013r.

WIELKIE CHEŁMY, położone na północ od Czarnicy, 5 km na zachód od Brus, są ostatnią "nieleśną" miejscowością przy szosie do Swornychgaci i Konarzyn. Majątkiem szlacheckim Wielkie Chełmy od końca XIX wieku władała rodzina Sikorskich. Po roku 1945 dawny pałac zamieniono w szkołę podstawową. Wart odwiedzenia jest dawny przypałacowy park z licznym starodrzewem, w którym znajduje się kilkanaście pomników przyrody.


Czersk

24 lipca 2013r.

CZERSK Czersk leży we wschodniej części pow. chojnickiego, przy tranzytowej ber-lince. Tereny te stanowią pogranicze Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich, a kaszubskie tradycje sprowadzają się głównie do kultywowania haftu i tańców, bez znajomości języka. Od wieków na rozwój Czerska przemożny wpływ miały okoliczne lasy, stanowiące źródło drewna. Okolice te są raczej ubogie w jeziora, jednak wspaniała Brda i jej kanał oraz naturalne sosnowe lasy stanowią dostateczny walor dla turysty szukającego spokoju.


Kurcze,Dąbki i Kręg

24 lipca 2013r.

KURCZE, DĄBKI i KRĘG to nieduże śródleśne osady położone na południowy wschód od Czerska, między szosami do Tucholi i Śliwic. Miejscowości te wraz z Jeziorem Ostrowitem stanowią główny ośrodek agroturystyki w okolicy Czerska. Nieduża KURCZE to odnotowane w XVII wieku pustkowie należące do starostwa w Tucholi i zamieszkane przede wszystkim przez bartników i smolarzy. Dość duże i czyste Jezioro Ostrowite stwarza dogodne warunki do plażowania i kąpieli, a zorganizowany kilka lat temu autokemping nad Jez. Ostrowitem umożliwia także wygodne biwakowanie. We wsiach tych do dziś zachowały się


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >