Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

 

Międzyzdroje - plażowania, zwiedzanie, wypoczynek

02 luty 2011r.

W Międzyzdrojach atrakcji jest tyle, że na plażowanie może nam nie starczyć czasu

Po przebudowie molo w Międzyzdrojach znacznie urosło – z 120 do blisko 395 metrów. Do niedawna wstęp był płatny – teraz darmowy. Najważniejsze, że z Międzyzdrojów wreszcie kursują statki – przy molo cumują wycieczkowce niemieckiego armatora, którymi można wyruszyć w rejs np. do Świnoujścia lub do Niemiec.


Świnoujście — Historia miasta, port

08 wrzesień 2011r.

Historia miasta Świnoujście. W roku 1744 król pruski Fryderyk ogłosił, że każdy, kto osiądzie w Świnoujściu, otrzyma darmo drewno do budowy domu, działkę oraz przez sześć lat będzie zwolniony od płacenia podatków. Chętnych nie było jednak wielu.


Wyspa Wolin (Międzywodzie — Międzyzdroje)

08 wrzesień 2011r.

Wyspa Wolin (Międzywodzie — Międzyzdroje) Wolin jest największą polską wyspą, o powierzchni 265 km2. Zamyka ona we wschodniej części Zalew Szczeciński, z którym graniczy od południa. Od zachodu Świna dzieli ją od wyspy Uznam, od wschodu — Dziwna od lądu stałego. Północne wybrzeże wyspy oblewa Bałtyk, a dokładniej mówiąc — wyspa graniczy z Zatoką Pomorską.


Woliński Park Narodowy

01 wrzesień 2011r.

Za Międzywodziem, tuż przed Swiętouściem, wchodzimy na teren Wolińskiego Parku Narodowego, którego północna granica ciągnie się aż do Międzyzdrojów. Woliński Park Narodowy ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów PRL z dnia 3 marca 1960 roku i obejmuje obszar 4691 ha. O utworzeniu Parku zadecydowało spotykane tutaj wyjątkowe bogactwo form i gatunków roślin oraz zwierząt jak również niezwykła malowniczość krajobrazu.


Międzyzdroje, historia

11 lipiec 2011r.

Na północno-wschodnim krańcu pleistoceńskiej partii wyspy, w miejscu gdzie uchodziło do morza jedno z ramion odrzańskiej delty, istniały niegdyś dwie wioski wymienione w roku 1186 w dokumentach katedry kamieńskiej: "Se-lazo" i "Kapenze". Osada "Żelazo" znajdowała się prawdopodobnie w pobliżu obecnej zabudowy miasta, a jej nazwa związana jest z eksploatacją rudy żelaznej, którą wydobywano tu jeszcze w XIV wieku. Osada "Kępieńce" znajdowała się na południowy wschód od miasta, w środku puszczy.


Międzyzdroje —Świnoujście

08 wrzesień 2011r.

Z Międzyzdrojów wyruszamy na przedostatni odcinek naszego szlaku: plażą do Świnoujścia. Po przejściu 11,5 km szeroką plażą dochodzimy do nasady świnoujskiego falochronu wschodniego (292,5 km). Falochron obejmujący ujście Świny został zbudowany w latach 1818—1823 kosztem 1,5 miliona talarów. Na budowę użyto głazy, wydobyte z morza przy wybrzeżu wyspy Uznam, gdzie — jak dawniej przypuszczano — znajdowała się legendarna Wineta.