Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1  [2]

Świdwin

15 listopada 2011r.

Świdwin to miasto położone na Pojezierzu Drawskim, w dolinie rzeki Rega. Ważna stacja kolejowa na liniach: Szczecin—Koszalin oraz Świdwin—Połczyn Zdrój.


Kaszubskie czarownice

13 maja 2012r.

CZAROWNICE -Podobno czarownica mogła godzinami patrzeć w słońce... Ale potrafiła być ona bardzo uprzejma i miła, właśnie w celu zamaskowania się. Cza­rownicą mogła być równie dobrze uboga chłopka jak można gospodyni, dziedziczka lub Cyganka. Trzeba więc było znaleźć inne, pewniejsze od zewnętrznych sposoby roz­poznania czarownicy. W oko­licy Kartuz na przykład ra­dzono tak: uciąć łeb wężowi, wetknąć mu w pysk ziarno grochu i zasadzić w ziemię. Wyrosłą roślinę zerwać w niedzielę przed świętym Ja­nem, iść z nią do kościoła, zgiąć w trójkąt i patrzeć przez nią w czasie nabożeń­stwa na ludzi, a wówczas pozna się wszystkie czarowni­ce — p0 beczułce smoły nad głową.


Czasopiśmiennictwo Kaszubskie

13 maja 2012r.

Czasopiśmiennictwo kaszub- sko-pomorskie ma już ponad stuletnią tradycję. Początki swe zawdzięcza Florianowi Ceynowie, który w latach 1866—1888 wydaje periodyk „Skórb Kaszebskosłovjnskje móve". W sumie ukazało się 13 wychodzących nieregularnie numerów tego swoistego ludowo-kulturalnego magazy­nu.


Klemens Derc

15 maja 2012r.

DERC " Gdy w roku 1915 teatralny zespół amatorski w Gnieżdżewie wystąpił z przygotowanym przez siebie widowiskiem, była to Klemensa Der-ca pierwsza przygoda z teatrem. Wówczas w roli aktora i współorganizatora zespołu. Potem przez długie lata w roli działacza ruchu amatorskiego, przede wszystkim teatru: ludowego, regionalnego w ogóle, a kaszubskiego w szczególności. Minął więc już dawno złoty jubileusz inspiratora, reżysera, działacza. Szmat życia, pracy, zapału.


Strona 2 z 2, < Poprzednia  1  [2]