Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  3  4  Następna >

na szlaku helskim - Hel

21 sierpnia 2011r.

Półwysep Helski jest mierzeją utworzoną z piasku naniesionego w olbrzymich ilościach (około 70 000 m sześć, na kilometr wybrzeża w ciągu roku) przez prądy morskie wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku. Wiek półwyspu obliczają uczeni w przybliżeniu na 9 000 lat. Grubość warstwy piaszczystej, naniesionej przez morze i spoczywającej na starszych pokładach geologicznych, wynosi według obliczeń naukowców około 60 m od poziomu wody w głąb.


Wycieczka do Jastarni z Gdańska

21 sierpnia 2011r.

Druga miejscowość wczasowa pod względem wielkości na półwyspie helskim to Jastarnia ciesząca się dużą frekwencją turystów. Prócz wczasowiczów, skierowywanych przez Związki Zawodowe, bawi corocznie w Jastarni znaczna ilość letników, odnajmujących od rybaków pokoje i korzystających z posiłków w dwu dobrze prowadzonych gospodach spółdzielczych.


Hel - wycieczka z Gdańska

21 sierpnia 2011r.

HEL. Po blisko dwugodzinnej podróży statek dobija do portu rybackiego w Helu. Port utworzono przez wybudowanie w końcu XIX w. półkolistego falochronu oraz pomostów. Rozbudowa i unowocześnienie portu nastąpiły po przyłączeniu go do Polski.


Kuźnica

21 sierpnia 2011r.

Po przejechaniu 7 km od Jastarni pociąg zatrzymuje się we wsi rybackiej, noszącej od 1921 r. nazwę Kuźnica. Leży ona w miejscu, gdzie szerokość półwyspu nie dochodzi do 300 m, naprzeciw najgłębszego miejsca w tej części Zatoki Puckiej (7 m głębokiej), tzw. Kuźnickiej Jamy. Półwysep w tym miejscu jest bardzo zagrożony, gdyż potężne burze jesienne i zimowe atakują wątły pas piasków tak silnie, iż niejednokrotnie zachodzi niebezpieczeństwo przerwania Helu.


Położenie Półwyspu, kształt I formy terenu

01 września 2011r.

Umiejscowienie Półwyspu Helskiego na mapie fizycznej Polski nie jest trudne ze względu na jego charakterystyczny kształt. Kształt ów sprawił również, że oprócz nazwy oficjalnej półwysep posiada kilka nazw lokalnych, kaszubskich, takich jak: Gąsa Szeja, Krowi Jązek, Krowi Ogon, Blewązka (tasiemka), Rebaki. Oblewające półwysep od północy wody Bałtyku noszą potoczną nazwę Wielkie Morze, Zatoka Pucka zaś, od południa, Małe Morze.


Obraz Półwyspu w świetle dawnych map

31 sierpnia 2011r.

Dawne mapy ukazują Półwysep Helski z różną dokładnością i w sposób nie zawsze wiarygodny. Najstarsza znana mapa odnotowująca istnienie półwyspu, autorstwa Mikołaja z Kuzy, pochodzi z 1491 r. Hel występuje tu wprawdzie jako półwysep, jednak w postaci zdeformowanej, co zapewne należy tłumaczyć niedokładnością mapy.


Strona 1 z 4,   [1]  2  3  4  Następna >