wczasy, wakacje, urlop
21 sierpnia 2011r.
Po przejechaniu 7 km od Jastarni pociąg zatrzymuje się we wsi rybackiej, noszącej od 1921 r. nazwę Kuźnica. Leży ona w miejscu, gdzie szerokość półwyspu nie dochodzi do 300 m, naprzeciw najgłębszego miejsca w tej części Zatoki Puckiej (7 m głębokiej), tzw. Kuźnickiej Jamy. Półwysep w tym miejscu jest bardzo zagrożony, gdyż potężne burze jesienne i zimowe atakują wątły pas piasków tak silnie, iż niejednokrotnie zachodzi niebezpieczeństwo przerwania Helu.
20 grudnia 2010r.
Wycieczka na "Bursztynowe Wybrzeże". Nazwę taką nosi wybrzeże morskie na wschód od Gdańska, wzdłuż Mierzei Wiślanej, z powodu obficie tu wyrzucanego w czasie sztormów bursztynu. Wał wydm szerokości 1 ? 2 km, wysokości miejscami ponad 30 m oddziela od morza osady rolniczo-rybackie: Stogi, Górki Zachodnie i Wschodnie, Sobieszewo, Świbno, Mikoszewo, Jantar, Stegna, Sztutowo, Kąty i inne.
20 sierpnia 2011r.
Wycieczka do wsi spółdzielczej Kulice. Jedną z bardziej interesujących wycieczek dalszych z Gdańska jest wycieczka do znanej szeroko spółdzielni produkcyjnej Kulice w powiecie tczewskim. Wysiąść należy na przystanku Kulice Tczewskie, leżące na linii kolejowej Gdańsk? Bydgoszcz. Czas jazdy 1 i pół godziny. Należy pamiętać, iż nie wszystkie pociągi zatrzymują się na wymienionym przystanku. Odległość do wsi ze stacji około 500 m.
24 lipca 2013r.
BRUSY Brusy leżą 25 km od Chojnic, 35 km od Kościerzyny i 18 km od Czerska. Od roku 1988 posiadają prawa miejskie. Obecnie mieszka tu ponad 5 tysięcy osób. Brusy od wieków traktowane sąjako stolica Zaborów. Wokół tego "stołecznego" miasteczka znajduje się wiele pięknych i wartych odwiedzenia miejsc: Leśno, Drzewicz, Widno, Męcikał, a w okolicznych sosnowych lasach do woli można wypocząć. Brusy w niczym nie przypominają Chojnic czy pełnych turystów kąpielisk nad Jez. Charzykowskim.
24 lipca 2013r.
WIELKIE CHEŁMY, położone na północ od Czarnicy, 5 km na zachód od Brus, są ostatnią "nieleśną" miejscowością przy szosie do Swornychgaci i Konarzyn. Majątkiem szlacheckim Wielkie Chełmy od końca XIX wieku władała rodzina Sikorskich. Po roku 1945 dawny pałac zamieniono w szkołę podstawową. Wart odwiedzenia jest dawny przypałacowy park z licznym starodrzewem, w którym znajduje się kilkanaście pomników przyrody.
24 lipca 2013r.
KURCZE, DĄBKI i KRĘG to nieduże śródleśne osady położone na południowy wschód od Czerska, między szosami do Tucholi i Śliwic. Miejscowości te wraz z Jeziorem Ostrowitem stanowią główny ośrodek agroturystyki w okolicy Czerska. Nieduża KURCZE to odnotowane w XVII wieku pustkowie należące do starostwa w Tucholi i zamieszkane przede wszystkim przez bartników i smolarzy. Dość duże i czyste Jezioro Ostrowite stwarza dogodne warunki do plażowania i kąpieli, a zorganizowany kilka lat temu autokemping nad Jez. Ostrowitem umożliwia także wygodne biwakowanie. We wsiach tych do dziś zachowały się