Jastarnia miasto na Półwyspie Helskim
Leżąca w sercu Półwyspu Helskiego 4-tysięczna gmina ">
wczasy, wakacje, urlop
19 lutego 2011r.
Jastarnia miasto na Półwyspie Helskim
Leżąca w sercu Półwyspu Helskiego 4-tysięczna gmina miejska Jastarnia, którą tworzą jeszcze dwie miejscowości – Jurata i Kuźnica, jest pierwszą jak dotąd gminą na terenie powiatu puckiego, w której spotkać można polsko-kaszubskie nazwy ulic. To nie jedyne ślady świadczące o etnicznej odrębności tutejszej ludności. Nordowi Kaszubi, przez wieki żyjący z rybołówstwa, do dziś zachowali i nadal pielęgnuj ą s woj ą kulturę, język oraz unikatowe obrzędy i zwyczaje. W sezonie turystycznym gminę Jastarnia odwiedza ok. 1 min turystów. Magnesem jest mierzejowe wybrzeże z piaszczystymi plażami o ekspozycji południowej i ciągami wydm od strony otwartego morza. Turystów przyciąga także możliwość wypoczynku zarówno nad Wielkim, jak i Małym Morzem, czyli otwartym Bałtykiem i Zatoką Pucką. Płytkie i ciepłe wody zatoki stanowią idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi, pragnących zażywać morskich i słonecznych kąpieli, jak również amatorów żeglarstwa deskowego. Specyficzny klimat o przeważających cechach morskich, oraz wilgotne powietrze o zwiększonej zawartości jodu i aerozolu morskiego sprawia, że do Jastarni szczególnie chętnie przyjeżdżają turyści z dużych aglomeracji miejskich i przemysłowych.
Do dyspozycji mają liczącą 25 tys. miejsc nowoczesną bazę noclegową, na którą składają się hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe i sanatoryjne, kwatery prywatne i kempingi. Towarzyszy im bogate zaplecze rekreacyjne w postaci kortów tenisowych, basenów, sal konferencyjnych, solariów, gabinetów fizykoterapii i odnowy biologicznej. Znaczna jego część zlokalizowana jest w Jastarni oraz Juracie – ekskluzywnym kąpielisku morskim powstałym po I wojnie Św., gdzie chętnie pokazują się politycy, biznesmeni, aktorzy i twórcy telewizyjnych programów.
Mając na uwadze dalszy rozwój turystyczny gminy, samorząd ma w planach budowę mariny jachtowej z 650 stanowiskami, kompletnym serwisem remontowym i miejscami do zimowania łodzi. Planuje się także budowę parku wodnego z zapleczem rewitalizacyjnym i rekreacyjnym oraz wioską rybacką. Zaawansowane są też prace nad koncepcją sieci ścieżek rowerowych wokół Zatoki Puckiej.