NORDA jest usytuowana w strefie południowego Bałtyku, na Pobrzeżu Kaszubski">

Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

Nadmorska Norda

08 luty 2011r.

położenie i ukształtowanie

Nadmorska NORDA jest usytuowana w strefie południowego Bałtyku, na Pobrzeżu Kaszubskim, a swoje charakterystyczne ukształtowanie morenowe zawdzięcza ostatniemu zlodowaceniu. Teren ten poprzecinany jest Pradoliną Kaszubską i Pradoliną Łeby-Redy z Kępami: Pucką, Swarzewską, Ostrowską, Starzyńską, Sławoszyńską oraz Wysoczyzną Żarnowiecką. Na wschodzie granicę NORDY wyznacza Mierzeja Helska, która powstała wskutek działalności dwóch sił: morza i wiatru. Ten długi, mierzący 34 kilometry wąski, piaszczysty pas lądu oddziela Zatokę Pucką od otwartego morza. Szerokość półwyspu waha się w najwęższym miejscu od 150 metrów u jego nasady do 3 kilometrów na terenie miasta Helu. Wyjątkową ciekawostką jest zatokowa mielizna zwana Rewą Mew, pojawiająca się okresowo między Rewą a Kuźnicą, zwieńczona kilkusetmetrowym półwyspem Szpyrk w miejscowości Rewa.

Wielkim bogactwem tego regionu są piaszczyste plaże z wydmami, które ciągną się od Białogóry po Hel. Te piękne eoliczne formy w czasie lata stają się miejscem wypoczynku i relaksu dla tłumnie przyjeżdżających turystów. Natomiast w strefie Kępy Puckiej i Swarzewskiej, gdzie wyniesiony przez lodowiec ląd styka się z morzem występują wysokie i strome fragmenty wybrzeża zwane klifami. Powstają one w wyniku destrukcyjnej siły morza, które podmywa wysokie ściany, powodując icli stopniowe rozkruszanie, wymywanie i na końcu obrywanie. Tego typu wybrzeza stanowią prawdziwą atrakcje, z największym w tym rejonie klifem Chłapowskim o wysokości 40 metrów, usytuowanym pomiędzy Władysławowem i Rozewiem oraz klifem jastrzębskim w okolicach Jastrzębiej Góry (30 metrów). Mniejsze, ale równie malownicze formy znajdują się nad Zatoką Pucką w: Osłoninie, Gnieżdżewie i Pucku.

Północną część NORDY oblewają wody Morza Bałtyckiego, których temperatura w okresie letnim wynosi około 19*C . Małe zasolenie (7 %o), fauna i flora, powietrze bogate w jod oraz specyficzny mikroklimat sprawiają, ze wolny czas spędzony nad Bałtykiem, to czas prawdziwego relaksu i odpoczynku Szczególne miejsce na NORDZIE zajmuje Zatoka Pucka. Jej płytkie, słabo zasolone (0,6 %») i ciepłe wody (około 23JC) w okresie od maja do września stanowią prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, którzy uważają zatokę za jeden z najlepszych akwenów w Europie do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu oraz żeglarstwa. Urozmaicony statut przyrody, dobra widoczność oraz wraki statków, które stanowią dowód burzliwej przeszłości tych wód, w ostatnich latach przyciągają coraz liczniejsze grono amatorów nurkowania.

ocena 3,6/5 (na podstawie 168 ocen)

Zarezerwuj wymażone wycieczki letnia porą.
Nadmorska NORDA, Norda