Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

Świnoujście - nad polskim morzem

05 luty 2011r.

Przed wycieczką na latarnię morską w Świnoujściu nie zapomnijmy o lornetce. Ze szczytu najwyższej na Bałtyku (68 m) i jednej z najwyższych na świecie latarni zobaczymy odległe o 10 km Międzyzdroje, klifowe brzegi wyspy Wolin oraz Zalew Szczeciński, Świnoujście i niemiecką część wyspy Uznam. Na dole mieści się Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego ze starymi lampami, rynsztunkiem nurka, kombinezonem ratunkowym i innymi morskimi drobiazgami.

Z centrum Świnoujścia do latarni kursuje stateczek Regina (godz. 9.30, 11.45, 13.45, 15.45). Do latarni możemy też dojechać z przedmieścia Warszów, kierując się ulicą Ku Morzu.

Obok latarni szeroka fosa broni dostępu do murów i wałów Fortu Gerharda. Wzniesione w 2. poł. XIX w. fortyfikacje strzegły niegdyś szlaku żeglugowego do Szczecina i Świny. Po świetnie zachowanych kazamatach, prochowniach i stylowych koszarach z czerwonej cegły oraz minimuzeum broni oprowadzi nas przewodnik przebrany za pruskiego oficera, w hełmie i z szablą. A jak go poprosimy, to wystrzeli z armaty. W fortecznej sławojce zachowały się stare napisy na ścianach – są to (delikatnie mówiąc) niepochlebne opinie niemieckich szeregowych o ich przełożonych.

Dla miłośników mocnych wrażeń przewidziano naukę poruszania się w kłębach dymu w masce gazowej lub nocną wędrówkę po forcie z latarkami (fort czynny od rana do wieczora, tel. 0-503 741 307). Jest możliwość rozpalenia ogniska.

W całej okolicy jest sporo XX-wiecznych nadmorskich umocnień, niemieckich i powojennych. Na początku czerwca wytyczono po nich czterokilometrowy szlak turystyczny, początek przy Forcie Gerharda.

Nieopodal fortu jest coś lepszego niż molo. Kamienno-betonowy falochron osłaniający ujście Świny wbija się w morze aż na 1,5 km – prawdziwe osiągnięcie XIX-wiecznych niemieckich inżynierów. Z jego główki nieźle widać niemieckie kurorty wyspy Uznam. Obok, prawie na wyciągnięcie ręki, torem wodnym do Szczecina przepływają statki morskie.

Śródmieście Świnoujścia leży po drugiej stronie rzeki, na wyspie Uznam, i dostać się tam można tylko promem (kursuje co 20 min). Tutejsza plaża jest najszersza w Polsce (100 m), a prądy morskie ciągle nanoszą nowy piasek, więc wciąż się powiększa. Przy ujściu Świny kolejne ciekawostki forteczne z XIX w. Przysadzista wieża artyleryjska zwana jest Fortem Anioła, bo przypomina rzymskie mauzoleum cesarza Hadriana, czyli zamek św. Anioła (czynny 9-18). A kilkaset metrów bliżej morza leży ceglano-ziemny Fort Zachodni, którego działa zabezpieczały ujście Świny od zachodu (od 9 do zmroku).

Świnoujście to dobry punkt wypadowy do Niemiec. Z Wybrzeża Władysława IV kursują stateczki do Ahlbeck, Heringsdorfu i Bansin – zacisznych i eleganckich kurortów ze stylowymi pensjonatami sprzed 100 lat.

Najlepiej popłynąć jednym statkiem, a po kilku godzinach wrócić kolejnym (48 zł lub 12 euro w obie strony, rejsy o 10, 12.30, 15, 17). Ale liczmy się z tym, że gdy będzie wiało, wrócimy do Polski na piechotę przez przejście graniczne w Świnoujściu. Wiem coś o tym, bo pewnego razu mój statek powrotny owszem, przypłynął, ale po kilku daremnych próbach zacumowania popłynął z powrotem.

Wieczorem w okolicach Świnoujścia radzę być czujnym – można natknąć się na dziki. To emigranci z Niemiec – przechodzą przez granicę, bo ludzie je karmią. Jak zauważył kiedyś jeden z pograniczników, to jedyny znany przypadek emigracji “za chlebem” z Niemiec do Polski.

Na południe od Świnoujścia leży wyspa Karsibór (prowadzi na nią most). We wsi o tej samej nazwie zobaczymy ciekawy przykład sztuki cmentarnej – na nieczynnym cmentarzu ewangelickim stoją dziesiątki pięknych metalowych krat, krzyży, tablic, kwiatów w różnych stylach – od klasycyzmu po secesję i modernizm. Naprawdę warto, drugiego takiego cmentarza nie ma na całym Pomorzu Zachodnim.

Tuż obok rozciąga się rezerwat ptasi Karsiborska Kępa, gdzie z drewnianej wieży obserwacyjnej możemy oglądać ptaki, m.in. polujące orły bieliki czy myszołowy.

ocena 3,6/5 (na podstawie 143 ocen)

Zapraszamy nad morze do Polski.
wczasy w Polsce, Zaplanuj wyjazd, Świnoujście, nad polskim morzem