Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  9  10  [11]  12  13  ... 22  Następna >

Świnoujście — uzdrowisko

08 września 2011r.

Założenie uzdrowiska w Świnoujściu nastąpiło w roku 1824. W owym sezonie działało już założone rok wcześniej towarzystwo akcyjne, które otrzymało od króla dotację w wysokości 7000 talarów. Z tymi pieniędzmi przystąpiono do budowy kurhauzu, zakładu ciepłych kąpieli i niezbędnych urządzeń na plaży. W roku 1826 otwarto zaplanowane obiekty i do Świnoujścia przybywało coraz więcej kuracjuszy.


Świnoujście — Historia miasta, port

08 września 2011r.

Historia miasta Świnoujście. W roku 1744 król pruski Fryderyk ogłosił, że każdy, kto osiądzie w Świnoujściu, otrzyma darmo drewno do budowy domu, działkę oraz przez sześć lat będzie zwolniony od płacenia podatków. Chętnych nie było jednak wielu.


Świnoujście - Historia portu

02 czerwca 2011r.

Świnoujście - Historia portu O pierwszym grodzie u ujścia Świny wspomina kronikarz duński Saxo Grammaticus: "...gdy zniszczony został przez zimowy przybór morza gród koło ujścia Świny, (Słowianie) dwa inne wystawili w tych miejscach z wiosną (około roku 1177), zwiózłwszy zimą materiał i sądzili, że nikt ich nie pobije, jeśli Piana jest zabezpieczona grodem Wołogoszcz, a Świna umocnieniami morskimi..." W roku 1184 grody te zostały jednak zniszczone przez Duńczyków.


Międzyzdroje —Świnoujście

08 września 2011r.

Z Międzyzdrojów wyruszamy na przedostatni odcinek naszego szlaku: plażą do Świnoujścia. Po przejściu 11,5 km szeroką plażą dochodzimy do nasady świnoujskiego falochronu wschodniego (292,5 km). Falochron obejmujący ujście Świny został zbudowany w latach 1818—1823 kosztem 1,5 miliona talarów. Na budowę użyto głazy, wydobyte z morza przy wybrzeżu wyspy Uznam, gdzie — jak dawniej przypuszczano — znajdowała się legendarna Wineta.


Międzyzdroje, historia

11 lipca 2011r.

Na północno-wschodnim krańcu pleistoceńskiej partii wyspy, w miejscu gdzie uchodziło do morza jedno z ramion odrzańskiej delty, istniały niegdyś dwie wioski wymienione w roku 1186 w dokumentach katedry kamieńskiej: "Se-lazo" i "Kapenze". Osada "Żelazo" znajdowała się prawdopodobnie w pobliżu obecnej zabudowy miasta, a jej nazwa związana jest z eksploatacją rudy żelaznej, którą wydobywano tu jeszcze w XIV wieku. Osada "Kępieńce" znajdowała się na południowy wschód od miasta, w środku puszczy.


jezioro Gardno, legenda

08 września 2011r.

Jezioro Gardno. Siedem wydłużonych zatok tego jeziora wcina się głęboko w ląd a pośrodku znajduje się nieduża wysepka na której stał niegdyś, jak głosi legenda, posąg Światowida, stąd jezioro to nazywane jest również "Źrenicą Światowida".


Strona 11 z 22, < Poprzednia  1 ...  9  10  [11]  12  13  ... 22  Następna >