Wakacje

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  16  17  [18]  19  20  ... 22  Następna >

Obrzędy i zwyczaje ludności

24 sierpnia 2011r.

Z rybacką tradycją związane były niektóre obrzędy i zwyczaje, z których część obserwowano jeszcze pod koniec lat dwudziestych obecnego stulecia w Jastarni. Na przykład: w poniedziałek po niedzieli zapustnej zbierały się maśzoperie w domach szyprów. Odbywało się tzw. stelowanie laskornów, czyli zestawianie niewodu łososiowego z części przechowywanych przez maszopów. Trwało to do wtorku. Gdy niewód zeszyto, przywiązywano go do sufitu i huśtano się na nim, by połowy były dobre. Obrządkowi temu towarzyszyły śpiewy i tańce. Tańczono m. in. charakterystyczny wiwat, który wykonywało dwóch maszopów, każdy z pełnym kuflem piwa.


Rebace ?Poczucie Odrębności i Antagonizmy Wewnętrzne

27 sierpnia 2011r.

Kaszuba z półwyspu zawsze podkreśla swoją odrębność i wyższość rybaczenia nad rolnictwem. Swych sąsiadów z lądu, czyli z "kraju " nazywa gburami lub nadaje im obraźliwe miano "kajnowe", tj. pochodzący od biblijnego Kaina. Rybacy potrafią ocenić blaski i cienie swej pracy na morzu. Jeszcze i dzisiaj można usłyszeć powiedzenie: "Rebakowi jedna noc zapłaci".


Rybołówstwo ? Główne Zajęcie Ludności Półwyspu Helskiego

16 września 2011r.

Ze względu na specyficzne warunki naturalne rybołówstwo było tu głównym zajęciem ludności już w środkowej śpoce kamiennej (ok. 8000?4200 lat p.n.e.). Na stanowisku w Helu odkryto narzędzia przemysłu tardenoaskiego. Były to krzemienne grociki igiełkowate i dłutowate, używane m. in. jako zakończenia drewnianych i kościanych harpunów. Następne wiadomości o rybołówstwie posiadamy dopiero z okresu średniowiecza. Na skutek rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa z jego obowiązującymi postami wzmogło się zapotrzebowanie na ryby, a ponowny rozwój handlu umożliwił ich dystrybucję. Łowiono w tym czasie łososie i węgorze oraz śledzie; te ostatnie głównie w okresie dobrzeżnych wędrówek tarłowych. Nie gardzono również fokami. Eksploatowana była głównie strefa przybrzeżna. Jako narzędzia połowu stosowano haczyki, harpuny, ości (bodory) oraz sieci ? pławnice i niewody.


Dialekt Kaszubski

15 września 2011r.

Ludność rybackich wiosek półwyspu właściwie jeszcze w latach dwudziestych naszego stulecia posługiwała się wyłącznie dialektem kaszubskim. Jest on w użyciu częściowo i dziś. Stanowi ogniwo pośrednie między dialektami centralnych ziem polskich a wymarłymi dialektami zachodniopomorskimi i połabskimi. Nie wchodząc w sprawy trudniej dostrzegalne dla niefachowców, można zauważyć dwie bardziej istotne jego cechy: tzw. kaszubienie, czyli wymawianie ogólnopolskich spółgłosek ś, ź, ć, dź, jako s, z, c, dz, oraz obecność specyficznej samogłoski kaszubskiej e, to jest tylnej niewargowej odmiany e pojawiającego się w miejscu dawnych krótkich samogłosek i, u, y. W północnej kaszubszczyźnie jest to dźwięk pośredni między e i a. Ponadto północna kaszubszczyzna charakteryzuje się ruchomym i swobodnym akcentem.


Ludność Kaszubska Półwyspu na straży Polskości

10 września 2011r.

Ludność pozostałych miejscowości półwyspu ? wzmiankowanej już w XIV w. Jastarni (późniejszej Jastarni Puckiej) oraz powstałych w XVII w. Chałup i Kuźnicy ? to niewątpliwie ludność kaszubska. Aż do zakończenia I wojny światowej miejscowości te były zamieszkiwane prawie wyłącznie przez stare rody rybackie, spokrewnione między sobą. Kaszubi z półwyspu właśnie dzięki nieomal całkowitej izolacji oparli się germanizacji. Choć nie wszyscy mieli świadomość przynależności do narodowości polskiej, nigdy nie czuli się Niemcami. Wykazał to dobitnie oficjalny niemiecki spis ludności z 1910 r.


Ludność Helu

09 września 2011r.

Nie możemy definitywnie rozstrzygnąć sprawy pochodzenia pierwszych historycznych mieszkańców Helu. Prawdopodobnie byli oni Duńczykami bądź, ostrożniej mówiąc, Skandy-nawami. Jednakże portowy charakter osady, a potem miasta spowodował niewątpliwie z biegiem lat powstanie mozaiki narodowościowej. Istnieje również hipoteza mówiąca, że tzw. Stary Hel zamieszkiwała rodzima ludność kaszubska, a Nowy Hel został opanowany przez element napływowy ? niemiecki.


Strona 18 z 22, < Poprzednia  1 ...  16  17  [18]  19  20  ... 22  Następna >